obezpieczenstwie.pl

Kupione opinie w sklepach internetowych

Kupione opinie w sklepach internetowych

Autor: Łukasz Wojciechowski

Prawie każdy przed zakupem czegoś przez Internet czyta opinie i komentarze. Niestety prawda o nich jest przykra. Większość z nich jest kupiona, nieprawdziwa, napisana na zlecenie i ma niewiele wspólnego z prawdą. Jak zatem rozpoznać kupione opinie w sklepach internetowych i w innych portalach?

Istota problemu

Podczas zakupu np. słuchawek, kosmetyków i zabawek większość z nas patrzy na to czy inni to kupili i czy byli zadowoleni. Sprawdzamy też np. opinie o lekarzu przed wizytą. Takie działanie ma swoją nazwę i jest zbadane naukowo jako społeczny dowód słuszności. Po pierwsze, sprawdzamy opinie o danym produkcie. Po drugie sprawdzamy czy sklep lub sprzedający na danym portalu jest wiarygodny, nie oszukuje itd. Problemem jest także to, że zakup komentarzy w Internecie jest banalnie prosty. Jeżeli wpiszecie sobie w wyszukiwarkę „kupię komentarze” to od razu wyskakują oferty firm, które się tym zajmują.

Dyrektywa „Omnibus” i działania Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów

Sytuację w małym stopniu poprawiły nowe przepisy związane z unijną Dyrektywą „Omnibus”. Np. firmy oferujące pisanie komentarzy na zlecenie przeniosły się poza Unię Europejską. Również Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów dostał instrumenty, żeby karać sklepy internetowe za fałszywe komentarze. Jednak skala zjawiska jest naprawdę ogromna. Żeby to działało, w urzędzie musiałoby pracować chyba więcej ludzi niż np. w Policji. Jak się zatem uchronić przed kupionymi komentarzami?

Po pierwsze – zwracajcie uwagę na treść komentarzy

Najlepiej od razu odrzucać komentarze bardzo szczegółowe, pisane piękną polszczyzną. Kiedyś szukałem opinii o konkretnej drukarce i na jednym z portali do komentarzy były mniej więcej takie: „Kiedy pojechaliśmy z dziewczyną po tą drukarkę do sklepu, od razu miłe zaskoczenie, pudełko jest solidne i bardzo poręczne. W domu kolejna miła niespodzianka, cały zestaw składa się szybko i bezproblemowo. Ale już totalnym pozytywnym zaskoczeniem było to jak dużo tuszu znajduje się w tym podstawowym zestawie. To zdecydowanie najlepszy stosunek ceny do jakości”. I takich komentarzy było ok. 100. Wszystkie były starannie napisane, zawierały kropki, przecinki, duże litery, małe litery itd. W rzeczywistości prawie nikt nie pisze takich komentarzy, więc na 99% to kłamstwo. Kiedy zajrzałem na Allegro to ocen i komentarzy o tej konkretnej drukarce było bardzo mało, większość była negatywna.

Po drugie – zwracajcie uwagę na to, gdzie zostały zamieszczone

Wszędzie da się je sfałszować, ale trudniej jest to zrobić na portalach, na których można zamieścić komentarz dopiero po zakupie produktu. Ja bardzo często zaglądam do komentarzy na Allegro. I to nie jest z mojej strony reklama zakupów na Allegro, niech sobie każdy kupuje gdzie chce, ale tamtejszy system komentarzy o produktach jest sensowny. Czyli nawet jak chcecie kupić toster w jakimś sklepie obok swojego miejsca zamieszkania to warto przeczytać opinie o nim na Allegro.

Po trzecie – jeżeli czytacie komentarze i są napisane w jakiś dziwny sposób to też je odrzucajcie

Wówczas to najprawdopodobniej dzieło tzw. sztucznej inteligencji. Mogło zostać stworzone np. z użyciem aplikacji ChatGPT.

Po czwarte – zwracajcie uwagę na to, ile jest komentarzy takich opisowych w stosunku do liczby ocen

Większość ludzi nawet jeśli ocenia produkt to ogranicza się do wystawienia oceny np. od 1 do 5. Tylko co któraś osoba decyduje się coś napisać. Jeżeli produkt ma np. 50 ocen, z czego 50 osób zdecydowało się zostawić długi komentarz to też ewidentnie są to kupione opinie w sklepach internetowych.

Kupione opinie w sklepach internetowych – możliwość samodzielnego uzyskania opinii i komentarzy

I ostatnia kwestia. Jeżeli dokonujecie jakiegoś poważnego zakupu to warto samemu zdobyć komentarze. Może macie dużo znajomych na portalu społecznościowym. Warto wtedy wrzucić post z pytaniem, czy ktoś może już to ma (lub ktoś z jego znajomych). Tak samo można zrobić na różnych grupach tematycznych. Oczywiście tu też trzeba uważać. Niektórzy ludzie po dokonanym zakupie oceniają produkt pozytywnie. Robią to jednak po to żeby samemu utwierdzić się w przekonaniu, że dokonali słusznego wyboru. Nawet jeśli tak będzie to przynajmniej nikt nie będzie was oszukiwał za pieniądze na czyjeś zlecenie.

cyberbezpieczeństwocyberprzestępczośćMarketingZakupy przez InternetŁukasz Wojciechowski

27 stycznia 2024


Poprzedni wpis

Kolejny wpis