obezpieczenstwie.pl

Cyberbezpieczeństwo - filmy edukacyjne

Cyberbezpieczeństwo – filmy edukacyjne

Autor: Łukasz Wojciechowski

Zapraszam do oglądania pięciu krótkich filmów, w których poruszam istotną problematykę bezpieczeństwa w Internecie. Z filmów można dowiedzieć się na czym polegają oszustwa typu phishing, oszustwa na OLX, Vinted i Allegro Lokalnie i oszustwa erotyczne. Jeden z materiałów dotyczy także wycieku danych z portalu do zdrad. Cyberbezpieczeństwo – filmy edukacyjne o kreatywnych działaniach cyberprzestępców to jeden ze sposobów zdobywania wiedzy w tym obszarze.

1. mBank rzekomo bankrutuje.

W filmie opowiadam o jednym z najciekawszych działań typu phishing, w które udało się zaangażować zwykłych ludzi. Chcąc uchronić swoich bliskich od zagrożenia nieświadomie pomagali cyberprzestępcom.

2. Fałszywe SMSy i maile – poczta.

W filmie ostrzegam przed oszustwami bazującymi na podszywaniu się pod Pocztę Polską. Pomimo licznych ostrzeżeń w dalszym ciągu znajdują się osoby, które nabierają się na rzekome informacje o przesyłce w załączniku.

3. Oszustwa erotyczne w sieci.

To kolejna plaga w polskim Internecie. Oszustwa erotyczne, związane z nimi szantaże i inne formy bazowania na naiwności osób żądnych przygód zyskują systematycznie na popularności.

4. Oszustwa na OLX, Vinted, Allegro Lokalnie.

Potrzebę nagrania takiego filmu zgłaszali mi zarówno studenci, jak i uczestnicy szkoleń i widzowie kanału. Chęć sprzedaży produktów i usług oraz radość, kiedy znajduje się potencjalny klient czasami usypiają naszą czujność i otwierają oszustom możliwości działania.

5. Wyciek danych portalu do zdrad.

W filmie opowiadam o słynnym wycieku danych osób, które zarejestrowały się w portalu służącym do wyszukiwania nowych partnerów. Portal był i nadal jest przeznaczony dla osób pozostających w związkach małżeńskich, stąd tak wiele kontrowersji z nim związanych i kłopotów osób, których dane wyciekły.

Dlaczego warto obejrzeć filmy?

Dzięki poznaniu mechanizmów cyberprzestępstw można lepiej rozpoznawać zagrożenia i się przed nimi ustrzec. Zarówno podczas używania komputerów, jak i smartfonów. Cyberprzestępcy potrafią być niezwykle kreatywni. Wykorzystują socjotechniki, które mają uśpić czujność użytkowników. Niektóre ataki mają bardziej zaawansowaną formę, jednak też warto mieć świadomość konieczności bycia bardzo przezornym i ostrożnym w Internecie. Nie zawsze wyspecjalizowane organy państwowe są w stanie nas ustrzec przed zagrożeniami. Cyberbezpieczeństwo – filmy edukacyjne są dostępne również w formie playlisty.

bezpieczeństwo informacjicyberbezpieczeństwocyberprzestępczośćochrona danychochrona danych osobowychYoutubeŁukasz Wojciechowski

4 grudnia 2023


Poprzedni wpis

Kolejny wpis