obezpieczenstwie.pl

Bezpieczeństwo kart SD

Autor: Łukasz Wojciechowski

Używamy ich prawie wszyscy – w smartfonach, aparatach cyfrowych, kamerach, drukarkach, nawigacjach samochodowych i wielu innych urządzeniach. Mało kto wie, że są niebezpieczne jako nośniki, z których można dość łatwo odczytać nawet usunięte dane. Oczywiście można się przed tym zabezpieczyć zapewniając bezpieczeństwo kart SD i spokojnie korzystać z dobrodziejstwa tych bardzo wygodnych nośników danych.

Karty SD (te z większą pojemnością to SDHC) i microSD od kilkunastu lat zyskują coraz większą popularność z uwagi na niewielkie wymiary i dużą pojemność zapisu danych. Problem pojawia się wtedy, kiedy karta dostanie się w niepowołane ręce. Najczęściej sami się na to godzimy, kiedy sprzedajemy komuś urządzenie z kartą. Ponadto możemy kartę zgubić lub może zostać ukradziona – rzadziej sama karta, częściej razem z urządzeniem. Użytkownicy przechowują na kartach różne dane. Najczęściej są to zdjęcia i filmiki (karta używana z aparatem), ale też wiele innych danych, chociażby z naszego smartfona.

Żeby było bezpiecznie, trzeba uświadomić sobie jak działa taka karta. Nie wchodząc w szczegóły techniczne i upraszczając sprawę – jeżeli usuwamy dane z karty to tak naprawdę nie zostają one skasowane. Np. jeżeli włożymy kartę do czytnika w komputerze lub podłączymy urządzenie kablem, zaznaczymy pliki do skasowania, usuniemy je i przestaną być widoczne w folderze, to wcale nie znaczy, że ich tam już nie ma. One – przedstawiając zagadnienie w największym uproszczeniu – nadal są na karcie, tylko przestają być widoczne i robią miejsce dla kolejnych plików. I tu dochodzimy do sedna sprawy – dopiero po nadpisaniu danych na kartę, czyli zapełnieniu jej nowymi danymi (wykorzystując jej całkowitą pojemność), mamy niemalże całkowitą pewność, że nikt naszych danych nie odtworzy. Podsumowując – jeżeli na karcie SD, SDHC lub microSD mieliśmy dane, które chcemy szczególnie chronić przed odzyskaniem, to po ich usunięciu trzeba zapełnić kartę nowymi danymi.

Inna możliwość, to użycie programu do czyszczenia kart. Programów jest wiele, jednym z najpopularniejszych jest HDDGURU Low Level Format Tool, a szczegółowy opis procesu czyszczenia karty znajduje się TUTAJ.  Oczywiście jest jeszcze jedno wyjście, które warto polecić mniej zaawansowanym użytkownikom. Sprzedając urządzenie, albo po prostu chcąc zapobiec wyciekowi prywatnych zdjęć lub danych, można wyciągnąć kartę z tego urządzenia i trzymać w bezpiecznym miejscu lub ją zniszczyć (np. młotkiem, chemicznie). Pocieszające jest natomiast to, że jeżeli skasujemy sobie jakiś ważny plik z karty, to można go bez problemu odzyskać i nie trzeba wynajmować specjalistyczne firmy. Wystarczy skorzystać z jednego z wielu programów do odzyskiwania danych. Można je szybko znaleźć wpisując odpowiednią frazę w wyszukiwarkę Google.

W sytuacji odwrotnej, jeżeli zapiszemy na karcie ważne dane (np. prezentację na konferencję, film ślubny itp.) i będziemy używać karty na obcych komputerach, warto zakupić kartę która posiada specjalny zewnętrzny przełącznik zabezpieczający dane przed modyfikacją i skasowaniem. Możemy mieć wtedy pewność, że nie dojdzie do skasowania zawartości karty i nie zostanie zainfekowana złośliwym oprogramowaniem.

Z kartami SD, SDHC, microSD a nawet pendrive’ami wiąże się jeszcze jeden niebezpieczny proceder, na który zwraca uwagę nasz czytelnik – specjalista branży IT, Maciej Bąbol. Zdarzają się oszuści i żartownisie, którzy specjalnie infekują karty i pendrive’y złośliwym oprogramowaniem i zostawiają w różnych miejscach. Wówczas znalazca z ludzkiej ciekawości albo w dobrej wierze (chcąc odnaleźć właściciela zguby) podłącza kartę do swojego komputera, który zostaje natychmiast zainfekowany. Ciekawe statystyki na ten temat przedstawił dziennikarz portalu wyborcza.biz, artykuł można przeczytać TUTAJ.

Błędy w codziennym użytkowaniu kart

Na koniec 7 błędów jakie popełniamy w użytkowaniu kart, na które zwraca uwagę Aleksandra Polkowska z bloga blog.cyfrowe.pl:
1. Wyjmowanie karty, kiedy jest jeszcze w użyciu;
2. Używanie tej samej karty z wieloma różnymi urządzeniami;
3. Zgrywanie zdjęć z aparatu przy niskim stanie baterii;
4. Woda, temperatura i brud;
5. Brak ostrożności przy kasowaniu zdjęć i formatowaniu karty;
6. Edycja lub obracanie zdjęć znajdujących się na karcie;
7. Bycie „zapychaczem”.
Omówienie poszczególnych punktów znajduje się TUTAJ.


bezpieczeństwo informacjinośniki danych

27 sierpnia 2016


Poprzedni wpis

Kolejny wpis