Śmiertelny wypadek pod Zambrowem – co wiemy w 2024 r.?
Autor: Łukasz WojciechowskiNagrałem kilka filmów o wypadkach drogowych. Pod każdym pojawiały się komentarze, żeby tematem kolejnego był śmiertelny wypadek pod Zambrowem. Zginął w nim motocyklista, a bardzo blisko znalazło się małżeństwo polskich sędziów. Za kierownicą Subaru siedział wówczas 78-letni sędzia Bohdan Zdziennicki, były Prezes Trybunału Konstytucyjnego. Pasażerką była prof. Małgorzata Gersdorf, była Pierwsza Prezes Sądu Najwyższego.
[artykuł został zaktualizowany we wrześniu 2024 r.]
Co się wydarzyło na trasie S8 pod Zambrowem?
W kwietniu 2022 r. na drodze ekspresowej S8, konkretnie w okolicach węzła Zambrów Wschód zginął 26 letni kierowca motocykla. Nagranie, które pokazuję w tym filmie to nagranie z kamery w samochodzie ciężarowym, który wjeżdżał na trasę S8 i zarejestrował zdarzenie. Widać na nim moment uderzenia motocyklu w bariery energochłonne oraz motocykl sunący po drodze. W momencie uderzenia o bariery motocykl znajduje się za samochodem marki Subaru, następnie samochód zmienia pas na prawy, sunący motocykl go dogania a na końcu wyprzedza i sunie przed tym pojazdem. Na filmie nie widać co się wydarzyło wcześniej czyli przed śmiertelnym uderzeniem w bariery.
Śmiertelny wypadek pod Zambrowem – takich wypadków jest niestety wiele
Powiedzmy sobie szczerze. Każda śmierć to tragedia, ale wypadków z udziałem motocyklistów jest bardzo dużo. Np. w tym 2022 roku, kiedy to się wydarzyło było 1827 wypadków z udziałem motocyklistów i 158 ofiar śmiertelnych. Ten konkretny wypadek stał się tak głośny z uwagi na to, że w Subaru jechały osoby publiczne. Tutaj od razu trzeba podkreślić, że Małgorzata Gersdorf nie siedziała za kierownicą Subaru. Pojazdem kierował jej mąż.
Opinie biegłych i ekspertów
Po wypadku Prokuratura Okręgowa w Suwałkach prowadziła postępowanie w sprawie, czyli nikomu nie postawiła zarzutów. Pierwsza opinia biegłego pozostawiała liczne wątpliwości co do okoliczności i przebiegu wypadku, dlatego w listopadzie 2022 r. zamówiono drugą. I to jest ta opinia, której się teraz doczekaliśmy, tzn. co najmniej miesiąc temu, a tak naprawdę nie wiemy kiedy. Ale już 15 maja 2022 r. kanał „Bitwy drogowe” zawstydził Prokuraturę i biegłego, publikując świetną, profesjonalną analizę wypadku. Znalazły się w niej trzy kluczowe informacje. Po pierwsze, motocyklista w momencie uderzenia w bariery energochłonne, czyli już po hamowaniu jechał z prędkością 180 km/h. I to jest ważne przy ocenie tego wypadku, bo co najmniej jedną z przyczyn była nadmierna prędkość. Druga ważna informacja jest taka, że na podstawie zgromadzonego materiału, czyli nagrania z ciężarówki, nie da się stwierdzić, że pojazd Subaru przyczynił się do wypadku. I tak jak kiedyś już mówiłem, my nigdy się tego nie dowiemy. Może się przyczynił, może nie przyczynił.
Nieudzielenie pomocy?
Ale wyjaśnienia wymaga coś innego. Kwestia ewentualnego nieudzielenia pomocy motocykliście. My teraz już wiemy, że on zginął po uderzeniu w te bariery energochłonne. Ale pani Gersdorf i pan Zdziennicki nie mogli tego wiedzieć. I pytanie jest takie, czy oni mogli nie widzieć tego motocyklisty. Analiza na kanale Bitwy drogowe potwierdza coś co moim zdaniem jest bardzo istotne w tej sprawie. Ten motocykl, już bez kierującego, sunął przed samochodem małżeństwa sędziów. No i analiza tego, czy kierowca mógł nie widzieć motocyklisty to jest coś czego powinniśmy oczekiwać w tej opinii biegłego. Na filmie z wypadku można odnieść wrażenie, że Subaru zwolniło, ale to może być kwestia kąta kamery, złudzenie optyczne, więc tutaj powinno to zostać profesjonalnie przeanalizowane. Dlaczego? Bo wszystkich nas powinny obowiązywać takie same przepisy prawa. I babcię sprzedającą pietruszkę i elitę sędziów.
Zgodnie z Kodeksem karnym:
Art. 162. [Nieudzielenie pomocy]
1. Kto człowiekowi znajdującemu się w położeniu grożącym bezpośrednim niebezpieczeństwem utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu nie udziela pomocy, mogąc jej udzielić bez narażenia siebie lub innej osoby na niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
Śmiertelny wypadek pod Zambrowem powinien zostać wyjaśniony
Więc dla poczucia sprawiedliwości, dla zaufania do wymiaru sprawiedliwości ta sprawa powinna zostać wyjaśniona, a nie jakieś nieudzielanie odpowiedzi, ukrywanie opinii biegłego itd. Jeżeli biegły stwierdził, że osoby podróżujące Subaru mogły nie widzieć co się działo to trzeba to podać do publicznej wiadomości, albo jeżeli stwierdził, że udzielenie pomocy narażałoby ich na niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Tylko w tym drugim przypadku problem jest też taki, że nie zawiadomili służb ratunkowych. Dlatego absolutnie nie przesądzam o niczyjej winie, ale apelują o wyjaśnienie tej sprawy i proszę was widzowie o podawanie tego filmu dalej i interesowanie się tym tematem.
Tło polityczne
Kiedy doszło do zdarzenia, Małgorzata Gersdorf była świeżo po konflikcie z rządem „zjednoczonej prawicy”, w tym prokuratorem generalnym Zbigniewem Ziobro. Nie wszyscy to pamiętają, ale w 2017 r. Gersdorf jako I prezes sądu najwyższego sprzeciwiła się zmianom forsowanym przez PiS, a następnie prezydenta Andrzeja Dudę. Nie wchodząc w szczegóły zakładały one m.in. przeniesienie sędziów w wieku emerytalnym w stan spoczynku. Miała wśród nich być właśnie Pierwsza Prezes, co skróciłoby jej konstytucyjną kadencję. Ostateczne PiS wycofało się z tych zmian pod wpływem Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej i Komisji Europejskiej. Dodatkowo Malgorzatę Gersdorf do Sądu Najwyższego powołał Lech Kaczyński. Sędzia znała się dobrze z ówczesnym prezydentem, co jeszcze bardziej przyczyniło się do tego, że Jarosław Kaczyński był ponoć bardzo rozczarowany jej późniejszym zachowaniem.